
CCTV czyli closed circuit television, to angielski skrót oznaczający po prostu monitoring czy telewizję przemysłową. To cały układ, na który składa się rejestrowanie obrazu, magazynowanie i sterowanie nim. System z reguły składa się z kamer, okablowania, serwera wideo, cyfrowego rejestratora i panelu sterowania, którym może być klawiatura, joysticki, aplikacja na telefonie lub program w komputerze. Ustawienie układu i jego zaawansowanie zależy od potrzeb klienta oraz terenu objętego nadzorem video. Postęp technologiczny zminiaturyzował, ułatwił oraz zautomatyzował obsługę monitoringu wizyjnego.
Monitoring w domu – krok po kroku
Jedną z podstawowych funkcji kamer CCTV jest ochrona i bezpieczeństwo. To dlatego kamery monitoringu montuje się na budynkach mieszkalnych, domach jedno- i wielorodzinnych, klatkach schodowych, garażach podziemnych i parkingach oraz innych częściach użytkowych. Kamery rejestrują bezpośrednie, otoczenie odstraszając intruzów i dokumentując wszystko to, co dzieje się w ciągu dnia i nocy zarówno wewnątrz budynku, jak i monitorując także ogród, podjazd, garaże – cokolwiek potrzeba. Nagrania z monitoringu dają pełną kontrolę nad terenem, a także niezbite dowody w przypadku incydentów, czy to kryminalnych, czy losowych.
Aby dobrze skonfigurować i trafić w potrzeby klienta, pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistami od elektroniki i monitoringu. Pozwoli to poznać cele klienta oraz charakterystykę terenu, aby jak najlepiej zaprojektować sieć kamer. Inaczej konfiguruje się system w małym domu jednorodzinnym, inaczej monitoring przestrzeni wspólnej apartamentowca w mieście.
Możliwości są duże – jedyne co ogranicza, to budżet. Budowa sieci monitoringu opiera się na umieszczeniu i konfiguracji kamer, a także systemu rejestracji i odglądu. Możliwe jest to za pomocą aplikacji w telefonie, podłączenia do telewizora, przez internet lub tworząc całodobowe centrum dostępu i sterowania, jeśli kamery są ruchome lub działają tylko na czujnik, czyli nagrywają tylko w razie wykrycia ruchu. Ponadto, kamery mogą być częścią składową multimedialnego domu, uzupełniając inne sieci i systemy, także alarmowe czy związane z zarządzeniem budynkiem.
CCTV w firmie
Także przedsiębiorstwa chętnie korzystają z sieci kamer przemysłowych – fabryki, restauracje, punkty usługowe. Podobnie jak w przypadku kamer na użytek domowy, systemy nadzoru wizyjnego CCTV zapewniają bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad terenem, zarówno w dzień, jak i w nocy. Ponadto, kamery w firmie mogą dać kontrolę nad przebiegiem pracy, chronić przed incydentami, być częścią inteligentnej sieci sterowania firmą. Dobrze skonfigurowany i zaprojektowany system telewizji przemysłowej, pomaga we wczesnej reakcji służb, w przypadku zintegrowania z systemem przeciwpożarowym, kontroli dostępu czy sieci alarmowej. Konfiguracja kamer CCTV z innymi elementami ochrony maksymalizuje bezpieczeństwo i ochronę w wybranym przedsiębiorstwie, zarówno przestrzeni biurowej, jak i przemysłowej na wewnątrz i na zewnątrz.
Zarówno w przypadku firmowego, jak i domowego monitoringu, istnieje wiele możliwości konfiguracji. Systemy kamer są łatwe w eksploatacji, dopasowywane do potrzeb klienta, a ich montaż nie jest skomplikowany. Warto zaufać specjalistom, którzy mają nowoczesne metody i doświadczenie.