• Audio Art
  • Audio Art
  • Audio Art
  • Audio Art
  • Audio Art
  • Audio Art

Jaką funkcję spełniają instalacje niskoprądowe?

Instalacje niskoprądowe

W każdym budynku, a szczególnie w tych użytkowych, w których to przebywać może dużo ludzi i w których wykonuje się różnego rodzaju prace, występuje wiele rodzajów instalacji. Są instalacje, które niejako “widać” od razu, czyli na przykład instalacje wodno-kanalizacyjne albo też instalacje elektryczne bądź wentylacyjne. Jednak są też takie instalacje, o istnieniu których zupełnie zapominamy albo nawet nie wiemy, że w ogóle istnieją. Jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że pełnią one jakąś pomniejszą rolę, a ich znaczenie jest symboliczne. Często bowiem to, czego nie widać, jest bardzo ważne i ma wpływ na wiele innych istotnych rzeczy. Tak właśnie jest w wypadku instalacji, które nazywane są instalacjami niskoprądowymi. Czym one w ogóle są i jaką pełnią funkcję? Zajmijmy się teraz przez chwilę właśnie tym tematem.

Instalacje niskoprądowe, czyli jakie?

Gdybyśmy chcieli zdefiniować to czym jest instalacja niskoprądowa, to moglibyśmy powiedzieć, że jest to instalacja elektryczna działająca na niskim napięciu, czyli dochodzącym do napięcia znamionowego na poziomie do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. W praktyce, podobnie jak w wypadku typowej instalacji elektrycznej, jest to zatem “układ przewodów i kabli w budynku wraz ze sprzętem i osprzętem elektroinstalacyjnym, urządzeniami, aparaturą rozdzielczą i sterowniczą, układem pomiarowo-rozliczeniowym, urządzeniami zabezpieczającymi i ochronnymi oraz uziemiającymi, mającymi początek na zaciskach wyjściowych wewnętrznych linii zasilających w złączu i koniec w gniazdach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach zasilanych energią elektryczną”. Tak właśnie opisano wszystkie instalacje elektryczne w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836).

Obecnie w skład instalacji niskoprądowych wchodzi cała masa systemów i sieci funkcjonujących w różnego rodzaju budynkach, a cały czas przybywa nowych rozwiązań działających właśnie w oparciu o instalacje niskoprądowe.

Ważna rola instalacji niskoprądowych

Wiemy już czym są instalacje niskoprądowe. Jednak nadal do wyjaśnienia pozostaje ich rola i zadanie, jakie pełnią w danym budynku. Wspomnieliśmy, że do instalacji tego typu zalicza się mnóstwo systemów i sieci, jakie są potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania budynku jako całości. Ale co dokładnie to oznacza? Otóż, krótko mówiąc, bez instalacji niskoprądowych nie działaby większość udogodnień, z jakich korzystamy na co dzień, często nawet o tym nie wiedząc. Są to różnego rodzaju systemy ostrzegawcze, monitoring oraz kontrola dostępu. Wchodzą w to również sieci telefoniczne i internetowe, telewizja cyfrowa, a nawet poszczególne jednostki domowej automatyki różnego rodzaju. To dzięki instalacjom niskoprądowym działa monitoring CCTV, który jest od dawna wykorzystywany do kontrolowania w czasie rzeczywistym różnych pomieszczeń, hal produkcyjnych czy magazynów, a także terenów zewnętrznych, takich jak chociażby parkingi. Zresztą monitoring tego typu jest na tyle popularny, że znajduje zastosowanie także w sektorze prywatnym. Ale to nadal nie wszystko. Do instalacji niskoprądowych zalicza się również wszelkie systemy przeciwpożarowe. Zatem bez tych instalacji nie działałyby czujniki zadymienia, alarmy przeciwpożarowe, czujniki tlenku węgla czy gazu oraz różne inne systemy, których głównym zadaniem jest podniesienie i zapewnienie bezpieczeństwa ludzi, ale także budynków, w których je zainstalowano. W wielu firmach instalacje niskoprądowe pozwalają na działanie systemów UPS, czyli awaryjnego zasilania czy także rejestratorów czasu pracy albo systemów dźwiękowych różnego typu, między innymi ostrzegawczych.

Widać więc chyba wyraźnie jak ważnym rodzajem instalacji są instalacje niskoprądowe. Warto zatem zlecić ich wykonanie profesjonalnej firmie, która dostosuje rodzaj instalacji do systemów, które będzie ona obsługiwała.

Zainteresowany naszą ofertą? Zapraszamy do współpracy!